Zajęcia logopedyczne

Bezpłatne zajęcia dodatkowe » Zajęcia logopedyczne

Zajęcia logopedyczne są zajęciami nieodpłatnymi. Zajęcia z dziećmi oraz konsultacje dla rodziców prowadzi mgr Monika Kolarska neurologopeda z długoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi mającymi trudności logopedyczne. Zajęcia odbywają się w czwartki w godzinach 9.00-15.00 oraz piątki w godzinach 9.00-14.00.

Indywidualne zajęcia logopedyczne są wykonywane przez dziecko pod okiem specjalisty bez przymusu i zazwyczaj prowadzone są w formie zabawy. Podczas zajęć stosuje się liczne ćwiczenia oddechowe oraz ćwiczenia buzi i języka, które dają gwarancję sukcesów w dalszym postępowaniu logopedycznym.

Należy jednak pamiętać, że nawet najlepiej prowadzone zajęcia nie przyniosą wielkiego efektu jeśli do wspólnej pracy nie włączą się rodzice dziecka. Dlatego tak ważne jest wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez logopedą przedszkolnego wspólnie z dzieckiem w domu.

Ćwiczenia usprawniające wargi

Balonik - nadymanie policzków, usta ściągnięte (dla urozmaicenia bawimy się w baloniki, które "pękają".

Całuski - usta układamy w "ciup" i cmokamy posyłając do siebie buziaki.

Niejadek - usta wciągamy w głąb jamy ustnej.

Zmęczony konik - parskanie wargami.

Podwieczorek pieska - chwytanie ustami drobnych cukierków, chrupek, kawałków skórki chleba, itp.

Kto silniejszy? - napinanie warg w pozycji rozciągniętej. Dwie osoby siedzące naprzeciw siebie trzymają ustami kartkę papieru i każdy ciągnie w swoją stronę. Uwaga - dajmy dziecku szansę wygrania zawodów.

Rybka - powolne otwieranie i zamykanie warg tworzących kształt koła, zęby "zamknięte"

Świnka - wysuwanie obu warg do przodu, udając ryjek świnki.

Wąsy - wysuwanie warg jak przy wymawianiu u, położenie na górnej wardze słomki lub ołówka i próby jak najdłuższego utrzymania.

Drzwi do domu - buzia to domek krasnoludka, a wargi to drzwi do domku. Pokaż jak wargi ściągnięte do przodu, otwierają się i zamykają.

Straż pożarna - wyraźne wymawianie samogłosek w parach: e o, i u, a u

Suszarka - utrzymywanie przy pomocy warg słomki, wciąganie powietrza nosem, wydychanie przez słomkę na dłoń (odczuwanie ciepłego powietrza).

Pojazdy - naśladowanie poprzez wibrację warg warkotu motoru, helikoptera. itp.

Ćwiczenia usprawniające język (pionizacja)

Dotykamy palcem lub zimną łyżeczką podniebienia tuż za górnymi zębami, nazywając je "zaczarowanym miejscem", "parkingiem" itp.. w którym język (krasnoludek, samochód) powinien przebywać, gdy mamy zamkniętą buzię.

Przytrzymywanie czubkiem języka przy podniebieniu rodzynek, pastylek pudrowych, cukierków halls (z wgłębieniem w środku) itp.

Zlizywanie nutelli, mleka w proszku itp. z podniebienia przy szeroko otwartych ustach.

Konik jedzie na przejażdżkę - naśladowanie konika stukając czubkiem języka o podniebienie, wydając przy tym charakterystyczny odgłos kląskania.

Winda - otwórz szeroko buzię, poruszaj językiem tak, jakby był windą - raz do góry, raz do dołu.

Karuzela - dzieci bardzo lubią kręcić się w koło, twój język także. Włóż język między wargi a dziąsła i zakręć nim raz w prawą, raz w lewą stronę.

Chomik - wypycha policzki jedzeniem, a ty pokaż jak można wypchnąć policzki językiem, raz z prawej raz z lewej strony.

Malarz - maluje sufit dużym pędzlem. Pomaluj pędzlem (językiem) swoje podniebienie, zaczynając od zębów w stronę gardła.

Młotek - wbijamy gwoździe w ścianę. Spróbuj zamienić język w młotek i uderzaj o dziąsła tuż za górnymi zębami, naśladując wbijanie gwoździa.

Żyrafa - ma długą szyję, wyciąga mocno szyję do góry. Otwórz szeroko usta i spróbuj wyciągnąć język do góry, najdalej jak potrafisz.

Słoń - ma długą trąbę i potrafi nią wszędzie dosięgnąć. Ciekawe czy potrafisz dosięgnąć językiem do ostatniego zęba na górze i na dole, z prawej i lewej strony.

Ćwiczenia żuchwy

Zamykanie i otwieranie domku - szerokie otwieranie ust, jak przy wymawianiu głoski a, zęby są widoczne dzięki rozchylonym wargom.

Grzebień - wysuwanie żuchwy, zakładanie i poruszanie dolnymi zębami po górnej wardze. Cofanie żuchwy, zakładanie i poruszanie górnymi zębami po dolnej wardze i brodzie.

Krowa - naśladowanie przeżuwania.

Guma do żucia - żucie gumy lub naśladowanie.

Ćwiczenia podniebienia miękkiego

Zmęczony piesek - język wysunięty z szeroko otwartych ust, wdychanie i wydychanie powietrza ustami.

Chory krasnoludek - kaszlenie z językiem wysuniętym z ust.

Balonik - nabieranie powietrza ustami, zatrzymanie w policzkach, następnie wypuszczanie nosem.

Biedronka, parasol, sukienka itp. - przysysanie kolorowych kółeczek poprzez wciąganie powietrza przez rurkę i przenoszenie na obrazek biedronki...

Śpioch - chrapanie na wdechu i wydechu.

Kukułka i kurka - wymawianie sylab:

ku - ko, ku -ko,

uku - oko, uku - oko,

kuku - koko, kuku - koko

Znalezione obrazy dla zapytania grafika logopeda